Top Menu

Porady

JAK WIĄZAĆ MUCHĘ

Moda na muchy pod szyją eleganckiego mężczyzny trwa od 300 lat. Kiedy zdecydujesz się na muchę, pamiętaj, że nie musisz do niej zakładać fraka i białej koszuli (choć będą świetnie do siebie pasować).

wiązanie muchy r3s krok 1 wiązanie muchy r3s krok 2 wiązanie muchy r3s krok 3 wiązanie muchy r3s krok 4 wiązanie muchy r3s krok 5 wiązanie muchy r3s krok 6 wiązanie muchy r3s krok 7 wiązanie muchy r3s krok 8

1. Należy dopasować rozmiar muszki do szerokości szyi.
2. Lewy koniec należy przełożyć nad prawym końcem, tak aby obydwa końce skrzyżowały się w miejscu zwężenia nad owalnym łukiem.
3. Następnie należy przełożyć lewy koniec przez pętlę przy szyi i pociągnąć za obydwa końce, tak aby powstał zwykły luźny węzeł.
4. Teraz należy chwycić lewy koniec obiema rękami i złożyć na prawo w połowie długości owalnej części muszki.
5. Złożony koniec chwycić kciukiem i palcem wskazującym lewej ręki.
6. Chwycić prawy koniec muszki i ułożyć go dokładnie w połowie lewego końca, który trzymamy w lewej ręce, tak aby luźno zwisał nad wiązaniem .Obydwie części muszki chwycić kciukiem wskazującym palcem lewej ręki.
7. Teraz prawy koniec muszki należy przełożyć pod i dookoła lewego końca muszki. Otrzymaliśmy w ten sposób pętelkę.
8.Prawy koniec muszki przełożyć dookoła złożonego lewego końca i przełożyć przez powstałą pętelkę. Najlepiej jest jeszcze wcześniej złożyć prawą stronę muszki. Kciukiem przycisnąć część muszki znajdującą się po prawej stronie i jednocześnie ją złożyć.
9. Złożony prawy koniec muszki przełożyć na tyle daleko, żeby pozostawał w jednym miejscu. Teraz, uwalniając ręce, można zobaczyć, jak muszka zaczyna nabierać prawidłowych kształtów.
10. Prawą ręką chwycić część muszki znajdującą się po prawej stronie, natomiast lewą ręką chwycić w miejscu zgięcia ten koniec muszki, który jest już w połowie przełożony i delikatnie pociągnąć. Teraz widać, dlaczego muszka ma owalne łuki po obydwu stronach, kiedy nie jest związana.
11. Aby dopasować wiązanie muszki, należy chwycić za końce po obydwu stronach i delikatnie pociągnąć, aż muszka będzie mocno zawiązana.
12. Za każdym razem, kiedy wiążemy muszkę będzie ona wyglądała inaczej. Fakt, że nie wygląda idealnie ujawnia, że wiązaliśmy ją własnoręcznie. Ważne jednak jest to, aby na samym początku przełożyć lewy koniec nad prawym, ponieważ inaczej wiązanie się nie uda.

Nie ograniczaj się do formalnych stylizacji. A jeśli nawet, warto je przełamać – załóż na przykład wzorzystą muchę.  Warto również w zestawie do muchy gładkiej ubrać wielokolorową poszetke oraz ekstrawaganckie kolorowe spinki mankietowe.

Muchy męskie oprócz klasycznego mogą mieć różny kształt. Dopasowujemy go do okoliczności, w których ubieramy muchę oraz do swojego wzrostu i stylu.

mucha standard mucha butterfly mucha prosta mucha Diamond Point

Mucha standard – najbardziej popularna. Pasuje większości osób i do większości stylów ubrania.

Mucha Butterfly – kształt podobny do klasycznego, lecz znacznie większy i wyższy. Na właściwej sobie wygląda bardzo atrakcyjnie.

Mucha prosta – to zupełna odwrotność stylu butterfly. Ma prostą krawędź i znacznie mniejsza wysokość.  Wygląda bardzo poważanie.

Mucha Diamond Point – styl rzadko spotykany, ale bardzo atrakcyjny. Popularny w przeszłości.

JAK WIĄZAĆ KRAWAT

Historia mówi, że krawat wykształtował się z chust, które miały za zadanie chronić struny głosowe. Wkrótce jednak stał się atrybutem dobrze ubranego, eleganckiego mężczyzny.

W biznesie krawat odgrywa szczególną rolę. Jest oznaką profesjonalizmu i budzi zaufanie. Wizerunek biznesowy powinien opierać się na klasycznym czarnym, granatowym lub szarym garniturze, białej, błękitnej bądź jasnoróżowej koszuli i gładkich, klasycznych, jednokolorowych krawatach. Na okazje mniej formalne możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i połączyć ze sobą różne wzory i kolory. Wybrane style wiązania krawata:

Węzeł prosty / Four-in-hand  – pasuje niemal do każdego typu kołnierzyka oraz na każdą okazję. Tego typu węzła nie należy wiązać zbyt starannie, ponieważ wyróżnia się asymetrycznością. Sam się rozwiązuje.

krawat r3s węzeł prosty 1 krawat r3s węzeł prosty 2 krawat r3s węzeł prosty 3 krawat r3s węzeł prosty 4 krawat r3s węzeł prosty 5 krawat r3s węzeł prosty 6 krawat r3s węzeł prosty 7 krawat r3s węzeł prosty 8 krawat r3s węzeł prosty 9

1. Krawat należy przełożyć dookoła szyi, tak aby jego szersza część znalazła się po prawej stronie i zawisła niżej, niż węższy koniec.

2. Szeroki koniec należy ująć prawą ręką i przełożyć go na lewo i dookoła węższego końca, trzymając węższy koniec w lewej ręce.

3. Szerszy koniec przełożyć dookoła węższej części, tak żeby ponownie znalazł się po lewej stronie. Kształt wiązania nabiera kształtu.

4. Następnie przełożyć szerszy koniec pod częściowo uformowanym wiązaniem, lekko unosząc krawat w trakcie tej czynności.

5. Lewą ręką przełożyć szeroki koniec z pod spodu krawata nad połowicznie zrobione wiązanie i pociągnąć całość szerokiej jego części do przodu.

6. Lewą ręką przełożyć szerszą część krawata przez górną warstwę wiązania (które znajduje się bezpośrednio nad warstwą dolną) i ją przeciągnąć.

7. Węższą część mocno przytrzymać i powoli zawęzić wiązania. Należy pamiętać o zapięciu górnego guzika koszuli.

Węzeł klasyczny / Pół-windsor – najlepiej pasuje do szerokich kołnierzyków o rozstawionych koniuszkach. To węzeł niewyszukany i uniwersalny, jest niemal symetryczny. Można go wiązać na krawatach wąskich i o średniej szerokości. Najlepiej sprawdza się na tkaninach cienkich i elastycznych.

krawat r3s węzeł pół windsor krok 1 krawat r3s węzeł pół windsor krok 2 krawat r3s węzeł pół windsor krok 3 krawat r3s węzeł pół windsor krok 4 krawat r3s węzeł pół windsor krok 5 krawat r3s węzeł pół windsor krok 6 krawat r3s węzeł pół windsor krok 7 krawat r3s węzeł pół windsor krok 8 krawat r3s węzeł pół windsor krok 9

1. Ustaw szerszą część krawata, tak żeby zwisał znacznie niżej, po prawej stronie. Szerszą cześć krawat ująć prawą ręką i przełożyć na lewą stronę pod węższą częścią, trzymaną w lewej ręce.
2. Szerszą część przełożyć na prawą stronę dookoła węższej części. Następnie przeciągnąć ją nad wiązaniem i w dół przez powstałą pętlę.
3. Szersza część krawata powinna teraz zwisać po prawej stronie, wewnętrzną stroną do góry.
4. Teraz należy ująć szerszą część krawata i przełożyć ją na lewą stronę nad połowicznym wiązaniem.
5. Następnie, trzymając gruby koniec krawata, przełożyć go do góry za i nad wiązanie, a następnie przez pętlę, która jest przy samej szyi.
6. Szerszą część krawata pociągnąć nad połowicznym wiązaniem i puścić luzem.
7. Następnie sam koniec szerszej części przełożyć przez zewnętrzną warstwę wiązania.
8. Przeciągnąć szerszą część krawata całkowicie i ostrożnie dopasować wiązanie, trzymając je delikatnie i ociągając za węższą część krawata.
9. Szersza część krawata powinna teraz zwisać w pewnej odległości od węższej części.Jeżeli tak się nie stało należy wiązanie wykonać ponownie lub schować węższy koniec za paskiem w spodniach.

Węzeł Windsor – tworzy szeroki, symetryczny trójkątny węzeł.  Nadaje się na wszelkie uroczyste okazje i najlepiej pasuje do kołnierzyków z szeroko rozstawionymi skrzydełkami oraz do tych mocno wyciętych. Najlepiej  stosować go w połączeniu z szerokim krawatem.

krawat r3s węzeł windsor 1 krawat r3s węzeł windsor 2 krawat r3s węzeł windsor 3 krawat r3s węzeł windsor 4 krawat r3s węzeł windsor 5 krawat r3s węzeł windsor 6 krawat r3s węzeł windsor 7 krawat r3s węzeł windsor 8 krawat r3s węzeł windsor 9 krawat r3s węzeł windsor 10

JAK UKŁADAĆ POSZETKĘ

Poszetka (fr. pochette) jest to ozdobna chusteczka, którą wkładamy do brustaszy podkreślając poczucie dobrego smaku. Sposób ułożenia poszetki  jest indywidualną sprawą. Główną zasadą, jaką powinien się kierować każdy z nas, jest dopasowanie jej do ubioru oraz charakteru okazji.

Wybrane style układania poszetki:

poszetka r3s styl klasyczny 7 poszetka trójkąt r3s 6 poszetka r3s puff 8 poszetka r3s korona 9 poszetka r3s 10 poszetka r3s dwójny trójkąt12 poszetka r3s 11

Klasyczny – styl najprostszy a zarazem najbardziej elegancki.  Doskonale pasuje do formalnego garnitur i czarnego krawatu.  Poszetka zazwyczaj jednokolorowa, często biała.

Trójkąt /Podwójny trójkąt– styl bardzo uniwersalny. Poszetka w kształcie trójkąta, który wystaje nad kieszenią marynarki.  Pasuje do różnych stylów stroju.

Puff –  Stosowany jest głównie w stroju casual,  rzadziej w stroju biznesowym czy formalnym. Przyjmuje wiele różnych wzorców poprzez fakt, iż poszetka może być ułożona w sposób niedbały. Dopuszczane wszelkiego rodzaju wzory na materiale.

Nieregularny –  Jest to odwrócona wersja „Puff”- poszetkę układamy tak samo tylko wkładamy do brustaszy kantami do góry.  Wersja pasująca do stroju na co dzień.

JAK DOBRAĆ SPINKI MANKIETOWE

W dawnych czasach spinki mankietowe zastąpiły wiązane rękawy, które moczyły się w winie lub jedzeniu. Obecnie spinki stanowią obowiązkowy dodatek do smokingu czy fraka połączonego z białą koszulą.  Jednak coraz więcej mężczyzn wybiera spinki, także w mniej oficjalnych sytuacjach, traktując je  jako oryginalny dodatek do garnituru czy nawet stylizacji na co dzień. Rodzaje mankietów na spinki:

Mankiet pojedynczy – stoi wyżej w skali formalności, jest  bowiem  stosowany w koszulach frakowych. Nadaje on koszuli lekkości. Mankiet ten nie lubi ciężkich i dużych spinek.

Mankiet podwójny (francuski):  Przy tej formie mankietów, dolna część mankietu zostaje przełamana i przymocowana przy pomocy spinki do mankietów. Ich zaletą jest bardzo elegancki wygląd i możliwość zastosowania dużych, cięższych spinek.

 

btt