Top Menu

O zapomnianych męskich dodatkach…

Dodane przez: mr

Kategoria:

W modzie męskiej, podobnie jak damskiej, często dochodzi do pewnych modyfikacji. Dotyczy to zarówno poszczególnych elementów ubioru, jak i samych dodatków. Jest bowiem wiele akcesoriów cieszących się dużą popularnością, jak i tych, które można byłoby określić mianem zapomnianych. I to właśnie na ich cześć będzie poświęcony dzisiejszy wpis. Kto wie, może za kilka lat przejdą ponownie swój renesans, na nowo zdobywając uznanie wielu panów…

opaski do koszul, odpinane kołnierzyki, bawełniana chustka, szpilki do kołnierzyków

Opaski do koszul

Niegdyś koszule dla mężczyzn nie były tak dopasowane jak dzisiaj. Nie było bowiem tak bogatej rozmiarówki, stąd też panowie nagminnie borykali się ze zbyt długimi rękawami. Aby zatem ulżyć sobie w tych codziennych bataliach, wykorzystywano specjalne elastyczne opaski, które blokowały nadmiar materiału powyżej wysokości łokcia. Po założeniu marynarki były całkowicie niewidoczne. Współcześnie nadal można zakupić tego rodzaju akcesoria. Ich odbiorcami są najczęściej miłośnicy klasycznej męskiej elegancji, inspirowanej trendami retro.

Szpilki do kołnierzyków

Pomimo upływu lat, ten rodzaj dodatku nadal znajduje swoich pasjonatów. Choć jest to wąska grupa klientów, miłująca się w klasycznej elegancji, niegdyś cieszyła się wiernym gronem klientów. Szpilki do kołnierzyków pełniły bowiem rolę dekoracyjną, jak i praktyczną. Ich zadaniem było utrzymanie wyłogów kołnierzyka blisko siebie, jednocześnie unosząc węzeł krawatu. Największą popularność zdobyły w latach 30., 40., i 50. W szczególności upodobał je sobie Frank Sinatra.

Bawełniana chustka do nosa

Jeszcze do niedawna każdy szanujący się mężczyzna nosił w kieszeniach spodni lub marynarki bawełnianą chustkę do nosa. Wbrew ogólnemu nazewnictwu, początkowo nie służyła do czyszczenia nosa, a ocierania potu z czoła. Dopiero potem spotykała się z szerszym wykorzystaniem, w szczególności podczas zażywania tabaki. Do ich produkcji używano białego płótna bawełnianego lub lnianego. Bogato zdobiono je koronkami, perfumowano i krochmalono. Początkiem lat 80. XX wieku stopniowo zaczęły być wypierane przez chusteczki jednorazowego użytku.

Odpinane kołnierzyki

Niegdyś mężczyźni nie dysponowali tak dużą ilością koszul jak obecnie. W związku z tym ograniczeniem, były użytkowane z najwyższą starannością, stąd też dla utrzymania ich w nienagannym stanie, regularnie prano i krochmalono same kołnierzyki niż całą koszulę. Było to nie tylko bardziej ekonomiczne, ale również praktyczne. Odczepiane kołnierzyki zaczęły powoli odchodzić do lamusa, gdy pralki powszechnie znajdowały się na wyposażeniu wielu mieszkań.

Udostępnij to

Więcej o: mr

btt