Top Menu

Modne dodatki dla mężczyzn – apaszka i fular

Dodane przez: mr

Kategoria:

Apaszki kojarzone są zazwyczaj z ubiorem damskim, a fulary z dodatkiem wybieranym przez dostojnych dżentelmenów. Wystarczy jednak spojrzeć na trendy w modzie męskiej, aby przekonać się, że zagościły one w niej na dobre. Czym jednak różni się apaszka od fularu i jak należy je nosić?

Z roku na rok męskie dodatki stają się bardziej wyraziste. Coraz częściej panowie decydują się na uzupełnienie swojego stroju kolorowymi krawatami, ekstrawaganckimi muchami czy wzorzystymi apaszkami i fularami. Nic w tym dziwnego, dobrze dopasowane dodatki dodają bowiem wyglądowi nonszalancji i charakteru.

Historia fularu sięga początku XVIII wieku, kiedy to rozpowszechnił się wśród młodych żołnierzy we Francji i Niemczech. Stanowił wówczas symbol przynależności do armii oraz wyznawanych wartości, takich jak: patriotyzm i duma z ojczyzny. Apaszka pochodzi natomiast od „apaszy”, czyli drobnych przestępców XIX i XX-wiecznego Paryża, którzy nie uznając krawatów i kapeluszy – wyróżniali się nosząc kolorowe chusty wiązane wokół szyi.

Modne dodatki dla mężczyzn apaszka i fular r3s mens accessories

Apaszka i fular – jak nosić?

Apaszka ma kształt kwadratu, a po złożeniu na pół – trójkąta. Fular przypomina natomiast prostokąt, którego krawędzie zakończone są szpicem. Oba dodatki wiążemy wokół szyi. Fular zakładamy podobnie jak krawat. Różnica polega na tym, że nie tworzymy z niego węzła – materiał powinien swobodnie układać się na szyi. Niedopuszczalne jest natomiast zwijanie go w rulon, czy obwiązywanie nim szyi niczym szalikiem. Ubierając fular, należy odpiąć kołnierzyk koszuli i jeden guzik, nieeleganckie jest bowiem podkreślanie nagiego torsu. Apaszkę można wiązać natomiast na wiele sposobów. Do najbardziej popularnych należy zwinięcie jej w rulonik i zawiązanie na węzeł z przodu.

Wzbogać swój strój dodatkami

Fulary szyte są zazwyczaj z miękkiego jedwabiu, podczas gdy apaszki z bawełny. Apaszka jest zatem bardziej uniwersalna – idealnie pasuje zarówno do klasycznych garniturów, jak i zwykłych spodni. Małe, skręcone przy szyi apaszki doskonale sprawdzają się natomiast jako dodatek do stylu retro. Fular, wbrew skojarzeniom ze strojem dżentelmeńskim, stanowi dodatek o charakterze nieformalnym, który doskonale pasuje do swobodnych stylizacji. Idealnie komponuje się np. z tweedowymi marynarkami czy koszulą z dzianiny.

Apaszki i fulary stanowią wisienkę na torcie męskiego ubioru. Zanim zdecydujesz się jednak na ich zakup, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Jakość to bowiem podstawa dobrego wyglądu i długiego cieszenia się z zakupu.

Udostępnij to

Więcej o: mr

btt