Top Menu

Krawatowe kompendium wiedzy

Dodane przez: Gentlemen

Kategoria:

Nie ulega wątpliwości, że krawat jest tą częścią męskiej garderoby, która bezpośrednio kształtuje męski charakter codziennych stylizacji. Zazwyczaj noszony do eleganckich garniturów, a także występujący w roli elementu uzupełniającego biurowy dress code. Najczęściej wykonane z bawełny, utrzymane w jednolitej, jak i kolorowej odsłonie. Grube, jak i cienkie. W tym zakresie możemy liczyć na ogromną różnorodność.

Klasycznie

Tradycyjny model krawata jest określany mianem „necktie” i sięga do paska. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że rozszerza się ku dołowi i zakończony jest trójkątem. Wykonany z jedwabiu o lśniącej fakturze, wełny lub grenadyny. Aby uzupełniał wygląd garnituru, nie powinien być kolorystycznie zbliżony do barwy marynarki.

Skinny tie czyli śledź

Ten fason jest uważany za najbardziej młodzieżowy. Doskonale komponuje się z drobnymi kołnierzykami, wąskimi marynarkami i kardiganem. Nie polecany dla osób o szerokiej budowie ciała.

Dziergany czyli knit tie

Ten rodzaj krawatu stanowi doskonały kompromis pomiędzy klasycznym szykiem a nowoczesną elegancją. Z uwagi na swoją fakturę, świetnie uzupełnia wystrój sportowej marynarki, kardiganu czy koszul z miękkim kołnierzykiem. Zazwyczaj o węższej budowie w okolicach karku. Może być wykonany z wełny, jedwabiu czy bawełny. Charakteryzuje go płasko zakończona końcówka.

Flat bottom tie

Tym mianem określamy ścięty krawat, wokół którego narosło wiele kontrowersyjnych spekulacji. Najczęściej możemy go spotkać w formie dzierganej lub śledzia. To, co odróżnia go od tradycyjnego krawatu to z pewnością płaskie zakończenie oraz brak rozszerzenia w dolnej części. Jako, że z uwagi na swój charakter jest jeszcze bardziej nieformalny niż śledź, wymaga ogromnej dozy pewności siebie i odwagi w noszeniu.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że na temat krawatów powstało wiele publikacji, które jednak nigdy do końca nie wyczerpią tego tematu. Jedno jednak pozostaje pewne – jest to taki element męskiej garderoby, który potrafi nie do poznania odmienić codzienny wizerunek. W zależności od stylizacji, może wpłynąć pozytywnie na zbudowanie profesjonalnego, poważnego wizerunku lub zniweczyć cały wizerunek poprzez nieodpowiednio dopasowany model. Dlatego zanim sięgniemy po krawat, warto zapoznać się, z jakimi rodzajami mamy do czynienia oraz z technikami ich doboru do pozostałych części garderoby.

Udostępnij to

Więcej o: Gentlemen

btt