Top Menu

Jak wiązać krawat

Historia mówi, że krawat wykształtował się z chust, które miały za zadanie chronić struny głosowe. Wkrótce jednak stał się atrybutem dobrze ubranego, eleganckiego mężczyzny.

W biznesie krawat odgrywa szczególną rolę. Jest oznaką profesjonalizmu i budzi zaufanie. Wizerunek biznesowy powinien opierać się na klasycznym czarnym, granatowym lub szarym garniturze, białej, błękitnej bądź jasnoróżowej koszuli i gładkich, klasycznych, jednokolorowych krawatach. Na okazje mniej formalne możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i połączyć ze sobą różne wzory i kolory. Wybrane style wiązania krawata:

Sposób wiązania krawata – Węzeł prosty / Four-in-hand

Pasuje niemal do każdego typu kołnierzyka oraz na każdą okazję. Tego typu węzła nie należy wiązać zbyt starannie, ponieważ wyróżnia się asymetrycznością. Sam się rozwiązuje.

Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat

1. Krawat należy przełożyć dookoła szyi, tak aby jego szersza część znalazła się po prawej stronie i zawisła niżej, niż węższy koniec.
2. Szeroki koniec należy ująć prawą ręką i przełożyć go na lewo i dookoła węższego końca, trzymając węższy koniec w lewej ręce.
3. Szerszy koniec przełożyć dookoła węższej części, tak żeby ponownie znalazł się po lewej stronie. Kształt wiązania nabiera kształtu.
4. Następnie przełożyć szerszy koniec pod częściowo uformowanym wiązaniem, lekko unosząc krawat w trakcie tej czynności.
5. Lewą ręką przełożyć szeroki koniec z pod spodu krawata nad połowicznie zrobione wiązanie i pociągnąć całość szerokiej jego części do przodu.
6. Lewą ręką przełożyć szerszą część krawata przez górną warstwę wiązania (które znajduje się bezpośrednio nad warstwą dolną) i ją przeciągnąć.
7. Węższą część mocno przytrzymać i powoli zawęzić wiązania. Należy pamiętać o zapięciu górnego guzika koszuli.

 

Sposób wiązania krawata – Węzeł klasyczny / Pół-windsor

Najlepiej pasuje do szerokich kołnierzyków o rozstawionych koniuszkach. To węzeł niewyszukany i uniwersalny, jest niemal symetryczny. Można go wiązać na krawatach wąskich i o średniej szerokości. Najlepiej sprawdza się na tkaninach cienkich i elastycznych.

Jak wiązać krawat Jak wiązać krawat r3s Jak wiązać krawat krok 3 Jak wiązać krawat - sposób klasyczny Jak wiązać krawat - sposób klasyczny Jak wiązać krawat - węzeł klasyczny Jak wiązać krawat - węzeł klasyczny Jak wiązać krawat - węzeł klasyczny Jak wiązać krawat - węzeł klasyczny

1. Ustaw szerszą część krawata, tak żeby zwisał znacznie niżej, po prawej stronie. Szerszą cześć krawat ująć prawą ręką i przełożyć na lewą stronę pod węższą częścią, trzymaną w lewej ręce.
2. Szerszą część przełożyć na prawą stronę dookoła węższej części. Następnie przeciągnąć ją nad wiązaniem i w dół przez powstałą pętlę.
3. Szersza część krawata powinna teraz zwisać po prawej stronie, wewnętrzną stroną do góry.
4. Teraz należy ująć szerszą część krawata i przełożyć ją na lewą stronę nad połowicznym wiązaniem.
5. Następnie, trzymając gruby koniec krawata, przełożyć go do góry za i nad wiązanie, a następnie przez pętlę, która jest przy samej szyi.
6. Szerszą część krawata pociągnąć nad połowicznym wiązaniem i puścić luzem.
7. Następnie sam koniec szerszej części przełożyć przez zewnętrzną warstwę wiązania.
8. Przeciągnąć szerszą część krawata całkowicie i ostrożnie dopasować wiązanie, trzymając je delikatnie i ociągając za węższą część krawata.
9. Szersza część krawata powinna teraz zwisać w pewnej odległości od węższej części.Jeżeli tak się nie stało należy wiązanie wykonać ponownie lub schować węższy koniec za paskiem w spodniach.

 

Sposób wiązania krawata – Węzeł Windsor

Tworzy szeroki, symetryczny trójkątny węzeł.  Nadaje się na wszelkie uroczyste okazje i najlepiej pasuje do kołnierzyków z szeroko rozstawionymi skrzydełkami oraz do tych mocno wyciętych. Najlepiej  stosować go w połączeniu z szerokim krawatem.

Jak wiązać krawat - węzeł windsor 1 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 2 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 3 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 4 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 5 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 6 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 7 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 8 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 9 Jak wiązać krawat - węzeł windsor 10

btt