Top Menu

Butonierka – co w nią włożyć?

Dodane przez: Gentlemen

Kategoria:

Mianem butonierki nazywamy dekoracyjną dziurkę zlokalizowaną w lewej klapie marynarki. W fasonach dwurzędowych można spotkać się z butonierkami w obu klapach. Jej szerokość zazwyczaj wynosi około 2,5-3 cm. Jednak bez względu na typ odzieży, wielu Polaków myli jej określenie z poszetką, czyli ozdobną chusteczką, którą umieszcza się w brustaszy, czyli kieszonki umiejscowionej na piersi marynarki. Czym wypełnić butonierkę?

Żywe kwiaty

butonierkaPodstawowym i jednocześnie najczęściej wykorzystywanym dodatkiem, nadającym się do włożenia w butonierce jest żywy kwiat. Znajduje zastosowanie zarówno podczas uroczystości ślubnych, różnego rodzaju balów, a także w codziennym stroju – szczególnie u panów ceniących modny i efektowny wygląd. Najpopularniejszym gatunkiem jest goździk, zwłaszcza w białej lub czerwonej kolorystyce. Jako alternatywę można wykorzystać różę, gardenię czy orchideę. Co ważne, kwiat powinien być stosunkowo niewielki, pojedynczy, bez zbędnych zdobień i dodatków.

Sztuczne kwiaty

Choć sztuczny kwiat nie wywołuje wśród wielu osób nazbyt przyjemnych skojarzeń, w istocie stanowi doskonały rodzaj przypinki, znajdującej zastosowanie podczas formalnych okoliczności. Ręcznie wykonane modele z aksamitu, filcu, lnu czy bawełny prezentują się okazale.

Spinki supełki

Spinki wykonane z elastycznych sznurków znajdują coraz szersze grono zwolenników. Służą nie tylko do zapięcia mankietów, ale również jako efektowny dodatek do butonierki. Można je spotkać w różnorodnych wariantach kolorystycznych, co z pewnością ułatwia ich wykorzystanie. W zależności od osobistych preferencji i wyczucia stylu, można je dopasować do poszetki, krawata, skarpetek bądź uczynić z nich wyrazisty akcent całego ubioru.

Przypinki metalowe

W dyskretny sposób zapewniają atrakcyjny wygląd. O czym mowa? Oczywiście o metalowych przypinkach. Dodają elegancji, ale również pozwalają na podkreślenie swoich osobistych zamiłowań. W przypadku osoby interesującej się futbolem, ciekawą propozycją może być dekoracja z piłką.

Udostępnij to

Więcej o: Gentlemen

btt